V.A.T.S.

Każdy gracz, tocząc szybkie i ciężkie walki nie raz skorzystał z ciekawego pomysły, będący kontynuacją zaczerpniętą ze wcześniejszych części Fallouta. V.A.T.S. dla osób zaawansowanych nie trzeba nic tłumaczyć. Dla osób, które zaczynają przygodę z grą przyda się krótkie wyjaśnienie co to za system i do czego służy.

Mimo, że trochę zniekształca on grę pod względem realności, jest to bardzo pomocna opcja, mocno zintegrowana z całością gry. Jest on wykorzystywany praktycznie w walkach. Przydaje się na samym początku, kiedy nie posiadamy większych umiejętności posługiwania się bronią, ale także w późniejszym etapie, kiedy przychodzi nam toczyć walkę z wieloma bardzo silnymi „czerwonymi punktami”, chodzi o przeciwników.

V.A.T.S. to właściwie skrót od Vault-Tec Assisted Targeting System, który w dosłownym przetłumaczeniu znaczy: System Wspomagania Celowania firmy Vault-Tec. Uruchamiamy go klawiszem „V”, i uaktywnia się, gdy w pobliżu znajdują się czerwone punkty. Gdy podczas walki, użyjemy Vault-Tec Assisted Targeting System, gra zatrzymuje się, wyświetlając nam odpowiedni ekran celowania.

Nasz przeciwnik, jest dzielony na sektory, które po zaznaczeniu, zostaną w te miejsca oddana seria uderzeń. Ilość zaznaczeń jest uzależniona od punktów akcji AP, które możemy powiększać. Po zakończeniu zaznaczania, oglądamy w zwolnionym tempie serię oddawanych strzałów, tworząc przy okazji spektakularne, a czasami nawet brutalne, pokazówki.

AP możemy powiększać na wiele sposobów. Najprościej jest to powiększanie punktów zręczności, z czasem mamy możliwość dokupienia punktów do perka, lub też wybrać takiego perka, wpływającego bezpośrednio na powiększenie opcji. Istnieje jeszcze jeden z medykamentów, wpływający na tury AP, i nazywa się Jet.