Megatona (ogólnie)

Jest to pierwsze miasteczko jakie spotykamy zaraz po wyjściu z Krypty 101. Jest dość nietypowe jak na inne miasteczka. Otacza ją solidny, metalowy, wysoki mur, będący praktycznie nie do przebicia. Jest bardzo charakterystyczna. Szpiczaste, skierowane do góry rogi, między którymi zamontowana jest turbina, filtrująca powietrze do wewnątrz, to punkty, po których rozpoznamy to miasto. Leży ona praktycznie w środku mapy, wyświetlanej na pip-boyu.

Do miasta jest tylko jedno wejście. Jest to rozsuwana brama, pozwalająca dostać się do przedsionka. Przy bramie wita nas Robot Volt-Tec. Powstanie miasta miało burzliwy początek. Zostało stworzone po Wielkiej wojnie ze szczątków sprzętu wojskowego pozostawionego na zdewastowanych lotniskach. Żłobienie, sprzyjające tworzeniu mieszkań i pięter, zostało wykonane po wybuchu jednej z bomb, tworząc tym samym głęboki krater. Mur, spełniał określone cele. Został tak skonstruowany, by skutecznie odpierać zaciekłe ataki bandziorów, stanowiąc jednocześnie przystań i ochronę dla handlarzy przed gwałtownymi burzami piaskowymi.

W taki to właśnie sposób zaczęła kwitnąć pewnego rodzaju ekonomia, przekształcając tą osadę z czasem w popularne miasteczko, w którym można było się zaopatrzyć w standardowy sprzęt militarny. Miasteczko jest znane jeszcze pod jednym względem, otóż znajduje się w niej nie do końca uzbrojona bomba atomowa, stanowiąca wielkie zagrożenie dla żyjącej tam ludności i najbliższego otoczenia. Co ciekawe, stała się natchnieniem w mieście dla pewnej grupy, wierząc w to, że dzięki niej, świat powróci do normalnego stanu. Nazywają siebie: „Dziećmi Atomu”.